en-USsq-AL
You are here:   Mokra
  |  Login

Nr.6 (177) Korrik 2013 

 • Qarku voton majtas, ja deputetët e parlamentit të ri
 • Legjendat e Enkelanës
 • HIDROCENTARLI I SLABINJËS
 • HOMEZHI, 70 VJET MË PARË

Nr.5 (176) Qershor 2013 

 • Hapet Tuneli i Elbasanit. Tani Mokra një orë më afër
 • Speciale/Ja projekt - rruga “Qukës – Qafë Plloçë” që do realizohet në 2014
 • Pas 23 Qershorit, edhe Mokra do të rilindë!
 • HOMAZH PËR NËNË ALIJE FERON

Nr.4 (175) Maj 2013

 

 • Nis fushata, dy koalicionet e mëdha paraqesin kandidatët
 • Jehona e çetave partizane në luftimet kundër armikut në Snosmi e Bulçar
 • Mirënjohja në Mokër është tipar i kultivuar
 • Ajaz Bego, me vitet e respektin mbi supe

 

Nr.2 (173-174) Shkurt - Mars 2013

 

 • Finalizohet studimi, në verë rinisin punimet në rrugën Qukës - Qafë Plloçë
 • Lart në Trebinjë, ku çelin lulet mes deborës
 • Në ditëlindjen e librit “Heremit” të Bujar Balliut
 • Lart në Trebinjë, ku çelin lulet mes deborës

 

Nr.1 (172) JANAR 2013

 

 • 2013, një vit sfidash e projektesh
 • VITIT 2012, CELEBROHEN ME MARTESË 190 TË RINJ, DIVORCOHEN 126 TË TJERË
 • MOT I THATE E ME NGRICA, FSHATRA TE BLLOKUAR NGA RRUGET ME AKULL
 • AUTOGRAFET E 100 VJETORIT TË PAVARËSISË: TOMI MATO, BUJAR BALLIU, TASO, BESIM SHYTI

 

 

Nr.9-10 (160) Shtator-Tetor 2012

 • Rruga, ëndrra që mbeti ëndërr
 • Kushedi sa gjak dotë derdhet për të lëvizur këta gurë
 • REGJIMENTI I POGRADECIT ISHTE I PARI QË SHKOI TË MBROJË KUFIRIN, NGA PROVOKACIONET E USHTRISË GREKE, NË GUSHT 1949
 • Struga e Pogradeci pretendojnë UNESCO-n

Nr.1 (160) Janar-shkurt 2012

 

 • Ligësia e të mençurve, thikë nën mantel
 • MESDITË QYTETARE KULTURORE NË POKGRADEC
 • Lamtumirë, prokuror Xhevat Hana!
 • Kufoma e Malit të Thatë Nga Bedri BLLOSHMI
 • Një histori që nuk e shuan as koha

 

Nr. 16 (159) Dhjetor 2011

 

 • “Kartolina” urimi dhe mesazhe paqeje ngaPogradecipërfestat efundvitit
 • PËRSE PO LARGOHEN MOKRARËT?
 • Kur populli zgjedh njeriun e duhur
 • QËNDRESA E FISIT BALLIU NË SLATINË E SENISHT

 

Nr 14-15(157-158) Nentor - Dhjetor 2011

 

 • 2012, Qeveria financon me 30 milionë lekë për rrugën Qukës - Qafë Plloçë
 • Pogradeci, krenar për flamurin kuq e zi
 • LIBRAT E MOKRARËVE MË BËJNË TË KRENOHEM
 • Disa kujtime të shkrimtarit Moikom Zeqo për Mokrën

 

Nr 10(155-156) Tetor - Nentor

 

 • Inaugurohet shkolla 9-vjeçare ”Shyqyri Dervishaj”, Bishnicë
 • Berisha premton rrugën Qukës–Qafë Plloçë
 • Pojanaku, poeti më i mirë në festivalin poetik të Shkupit
 • Ferik Xhika, një portret i mokrarit tipik

 

Nr 11(154) Shtator 2011

 

 • Takim bashkëpunim i ishoqatës "Pelioni" me pushtetin vendor
 • Vera në Pogradecin e freskët
 • Nga Korça në Pogradec
 • ETA E NJERIUT ËSHTË SI LIQENI, HERË ME DALLGË E STUHI DHE HERË I QETË SI PASQYRË

 

Nr 10(153) Gusht 2011

 

 • Pogradeci, me mijëra pushues kalojnë pushimet në verën e nxehtë
 • Një ekspozitë mbresëlënëse (Petraq Cici në ekspozitën e tretë personale në galerinë e arteve, Pogradec)
 • Shtator 2011
 • FESTE E BUKUR TE GURI I KAMJES

 

Nr. 9(152) Korrik 2011

 

 • Votuesi është i mënçur, edhe kur të ndëshkon me votën e tij
 • Beteja e Pojskës
 • KROI ÇETËRË PRET MYSAFIRË NË ÇDO KOHË
 • Koleksioni fotografik i Gushiqit për Pogradecin
 • Sirenat e Liknidës - Nga Kristaq NANUSHI
 • Një fundjavë në bregdetin me pisha të Divjakës - Nga Koço PIHONI

 

Nr. 8(151) Qershor 2011

 

 • Fero: Nuk dua të zhgënjej ata që ma besuan mua këtë post
 • Agai i beut dhe agallarët e rinj - Nga Koço PIHONI
 • Katër ditë në Paris - Nga Flori SLATINA
 • Sakrilegj në Shën Naum - Nga Kristaq NANUSHI

 

Nr. 7(150) Qershor 2011

 • Në Pogradec fiton e majta
  • FITUESIT E 8 MAJIT
  • Pashkia Pogradec: Artan Shkëmbi PS
 • Gjeneral Brigade Dhori Spirollari, një mokrar i mençur në forcat e armatosura shqiptare
 • NGJYRAT E DASHURISË Galeria e Arteve – Pogradec, pranë Qendrës Kulturore “Lasgush Poradeci”
 

Nr. 6(149) Maj 2011

 

 • Mokra, tani edhe më afër
 • ARTAN SHKËMBI: “DERI SA TË KEM JETË DO T’I SHËRBEJ QYTETIT ME TË GJITHA FUQITË E MIA MENDORE E FIZIKE”
 • Topçiu: Do t’u kthej Pogradecin qytetarëve
 • Petrit Shuli, mokrari që synon Këshillin Bashkiak të Pogradecit

 

Nr. 5 (148) Prill 2011

 

 • RIKTHIMI I LUAN TOPÇIUT
 • Flet regjisori veteran Tomi Mato në 85- vjetorin e lindjes
 • Fuat Fero: Do t’i kthej dinjitetin që meriton komunës së Proptishtit
 • Fjalë malli për vendlindjen time

 

 

Nr. 2 (145) Shkurt 2011

 

 • 8 Maji, tre kryetarë presin konfirmimin
 • 7 Marsi i vitit 1944, rrethimi dhe lufta e Dunicës!
 • Këngë epike për një shqiptar të vërtete
 • Model i përkushtimit në punë, korrektësisë dhe virtyteve njerëzore

 

 

Nr. 1 (144) Janar 2011

 

 • Gabimet në politikë janë krime
 • MOKRA E FISNIKËRISË
 • Mesazhe tolerance dhe bashkëpunimi, nga kreu i shtetit
 • Epopeja e lavdishme e Luftës së Kosovës

Lexo me teper

 

   
 

 Nr.15 (143) Dhjetor 2010

 • Bën dimër i ashpër në Mokër
 • MISTO MARKO E NJIHTE DHE E  DONTE MOKRËN
 • Një ditë nëntori në shkollën 9-vjeçare të Slatinës
 • Krimbi brejtës në radhët e batalionit “Reshit Çollaku”

Lexo me teper

   

Nr.13-14 (141-142) Nëntor 2010

 

 • Investimet po hyjnë në Mokër
 • Berisha: Së bashku do të ndërtojmë Mokrën turistike!
 • FEHIM JASHALLARI, ME 701 VOTA, ZGJIDHET KRYETARI I RI I KOMUNËS SË TREBINJËS
 • PËRFUNDON RIKONSTRUKSIONI I SHKOLLËS SË MESME TË VELÇANIT

Lexo me teper

 

   

Nr. 12 (140) Tetor 2010

 

 • Trebinja voton për kryetarin e ri 
 • MOKRARËT E STAROVËS
 • Lufta civile në Dunicë – 7 Mars 1944
 • Dhimbje, repekt, mall për Misto Markon -- Nga Tomi MATO
 • Duke punuar jeta kalon bukur
 • Vallja e kapedan Fordinës -- Tregim nga Istref HAXHILLARI

 

Lexo me teper

   
 

Nr. 11 (139) Shtator 2010

 • Trebinja voton më 24 tetor
 • Ndërtimi i hidrocentraleve në Mokër
 • Nga jeta në SHBA e mokrarit Fahri Toska
 • Shuhet në SHBA Mirosh Markaj

Lexo me teper

   

Nr. 9-10 (137-138) Gusht 2010

 • Të shkosh në Pogradec
 • Kufoma e gjallë në spitalin e burgut të Tiranës 1967 tregon...
 • “Muharremi s’duhet të jetë komandant i batalionit “Reshit Çollaku”!
 • Rashtani, si pjesë e Mokrës Veriore

Lexo me teper

Nr. 8 (136) Korrik 2010

 

 • Me mijëra pushues mësyjnë Pogradecin
 • MINISTRI OLLDASHI INSPEKTON PUNIMET E NDËRTIMIT TË RRUGËS QUKËS-QAFË-PLLOÇË
 • Polifonia e Rrajcës në Festivalin Ndërkombëtar të Polifonisë “Bylis 2010”
 • Themeli i Bashkësisë Ortodokse Vllehe të Tiranës (1818-1992) dhe kontributi i mokrarëve

Lexo me teper

 

Nr.7 (135) Qershor 2010

 • Çelet sezoni turistik veror në Pogradec, priten 50 mijë turistë
 • Isa e Feride Alla, punëtorë e të palodhur
 • Nusja e bukur
 • KËSHTJELLAT NË KRAHINAT E MOKRËS ,OHRIT DHE STRUGËS

Lexo me teper

   

Nr 6(134) Maj 2010

 • Korrupsioni - pranga Buzos, kryekomunarit të Trebinjës
 • UDHËTIM NË PRIZREN: NË KËRKIM TË VARRIT TË BARDHO LEKËS
 • “Ndjehem mirë kur dëgjoj dhe shikoj përparimet e Mokrës”
 • Rikthimi i Kutelit në vendlindje

  Lexo me teper

   
Nr. 5(133) Mars 2010
 • Festohet në Pogradec 11-vjetori i gazetës "Mokra"
 • DINAKËRA GREKE DHE INDIFERENCA E TROJANËVE!
 • TOKAT E LËNA PA MBJELLË, DO TË JEPEN ME QIRA NJË FERMERI TJETËR
 • Në Velcan, atje ku denoncohet çdo ditë trishtimi

Lexo me teper

   

Nr. 4(132) Mars 2010

 • Gazeta “Mokra” mbush 11 vjet
 • Velçani, një “perandorak” bujar
 • Për mokrarët dhe për të gjithë shqiptarët - Nga Spasse THANASI
 • Haki Slatina, “Mandela” i Shqipërisë

Lexo me teper

   

Nr. 2-3(130-131) Shkurt 2010

 • Dimër i ashpër në Mokër, dëbora në Senisht deri në 1 m
 • Si dhe përse u burgos Haki Slatina,“MartiriDemokracisë”
 • Qytetërimi i Pelionit të lashtë, historia e të fshehtat
 • UDHËTIM NË MOKËR

Lexo me teper

   

Nr. 1(129) Janar 2010

 • Mokrarëve u kam borxh besimin, besën
 • Atje ku rrokullisen butet e bëhet qejfi tamam!
 • Istref Haxhillari, çmimi i tretë në konkursin kombëtar të tregimit
 • EKSPOZITA “DITË DIMRI 2010” NË POGRADEC

Lexo me teper

   


Lexo Arkivat