en-USsq-AL
You are here:   Fillimi
Register   |  Login

Gazeta Nositi

   Minimize

 

Supliment, Janar 2014

 

Supliment, Dhjetor 2013

 

Supliment Une Gruaja 10+

 

Supliment Dhjetor 2012

Supliment Nëntor 2012

 

(Nr. 491) Nëntor 2012

 

Bashkohuni, për t’i dhënë fund dhunës ndaj grave!

A mund të justifikohet dhuna?

Si reagojnë fëmijët ndaj të cilëve është ushtruar dhunë

Michel Fuko me "Historia e Seksualitetit"

 

 

Supliment Tetor 2012

Supliment Korrik 2012

Supliment Qershor 2012

Supliment Prill 2012

Supliment Mars 2012

 

(Nr. 490) Vere 2012

Ky edicion i gazetës
Nositi botohet në kuadër
të 100 vjetorit të
Pavarësisë

 

(Nr. 489) Prill 2012

 

Bota Lasgushiane, Atdheu, Dashuria, Natyra

U shpallën fituesit e konkursit me titull “Nga paqja në shtëpi, tek paqja në botë!” 

Përsiatje me “hallakatje” Shkruar nga KOPI KYÇYKU

Deklaratë - Libri ndriçon mendjen, mendja ndryshon botën!

 

 

 

Suplement nga Grupi Monitorues i Këshillit Bashkiak, Pogradec Janar 2012

 

Nëse vetëm unë flas për padrejtësinë, 

Ajo mbetet veç një pëshpërimë, 

Nëse flasin dy vetë, bëhet një bisedë,

Nëse flasim të gjithë bashkë, do të jemi një zë që dëgjohet!

 

(Nr. 488) Dhjetor 2011

 

 • 112 - vjetori i lindjes së Lasgushit
 • NJË VEPËR - DËSHMI, ME “SIMOTRA” TË RRALLA!
 • Dhuna është KRIM! Familje pa DHUNE - Shoqëri në PAQE!
 • Vazhdon mbështetja e BE për shoqërinë civile në Shqipëri

 

(Nr. 487) - Tetor 2011

 

 • Niko Rapi: na takon neve si gjyqtarë që çdo ditë të vemë nga një tullë në ndërtesën e Drejtësisë!
 • Dritëro Agolli -Dr. Honoris Causa
 • Të shkosh në Pogradec për turizmin familjar...
 • Poetët në faqet e Nositit 1. Dhimitër Pojanaku 2. Shpend Sollaku Noe 3. Vangjush Ziko

 

(Nr. 486) - Edicion Special - Sezoni veror 2011

 

 • Sezoni Turistik Veror 2011
 • Kirurgu N. Niça “Qytetar Nderi” i Pogradecit
 • Panaire në Korçë dhe Pogradec
 • Përurohet bashkëpunimi ndërkufitar

 

(Nr. 485) 13 Qershor 2011

 

 • Pogradec:Turizmi familjar
 • Xinarca-Pogradec
 • Eshirika Coli
 • Sekretet e 2012-ës
 • Dita e Dyerve të Hapura

 

(Nr. 484) 5 Maj 2011

 

 • Dita Botërore e Librit
 • Pse gjuha jonë quhet shqipe
 • Tomi Mato, artisti që sfidon moshën
 • Misto Cici, mjeshtër i madh i fotografisë
 • Një impakt ekonomik për herë të parë në Shqipëri

 

 

(Nr. 483)  5 Prill 2011

 

 • Zbulohet shpirti i dy gjenive
 • I çmendur apo me fat
 • Zgjedhje për Standarde apo Zgjidhje
 • Perla Ballkanike
 • Për një shoqëri të barbarte

 

(Nr. 482) 5 Mars 2011

 

 • Katër çmime në Pogradec
 • Në Kryeqytetin e Europës
 • Kosova me moshë të re
 • Gratë drejtuese në politike
 • Nostalgji në qytetin tone

 

 

(Nr. 481) 25 Janar 2011

 

 • Politika nuk duhet të kthehet në institucion që pengon qytetarin...
 • Videokaseta që acaroi politikën
 • Lasgushi dhe Tirona
 • Kufiri lindor dhe elitat
 • Miqve të mi më të mirë

 

 

 

(Nr. 480) 25 Dhjetor 2010

 

 • Të barazohet peshorja e të drejtave
 • Kanioni i Madh i Kolorados, muzeu gjigand
 • Shqiptarët në Europë, Shqipëria në portat e BE-së
 • Koni: Përfaqësuesja e Korpusit të Paqes tregon...

Lexo me teper

 

   
 

(Nr. 479) 25 Nëntor - 25 Dhjetor 2010

 

 • FUSHATA: Të fuqizojmë punën lokale kundër dhunës ndaj grave!
 • 60 vjetori i Teatrit dhe 50 vjetori i Estradës së Korçës
 • Një profil të lavdisë letrare... me studiuesin Bujar Balliu
 • Alergjitë dhe zhgënjimet e politikës - Nga Dhimitër Gegprifti

Lexo me teper

 

 

 

 

(Nr. 478) 25 Tetor - 25 Nëntor 2010

 • Gruaja, sfida e radhës në Zgjedhjet Vendore 2011
 • ZOGJTË E NOSITIT (Sërish mbresa nga bisedat me disa syresh)
 • Së shpejti në shqip Patrick Dubost
 • Do të më mungosh, Mësuesi im!...

Lexo me teper

 

 

 

(Nr. 477) 20 Shtator - 20 Tetor 2010

 

 • Me dramaturgun Misto Marko...
 • Mitrush Kuteli dekorohet me Urdhërin “Nderi i Kombit”
 • Ambulantët e Korçës
 • Një vetëdije për pasurinë shpirtërore të Ballkanit...

Lexo me teper

 

 

 

(Nr. 476) 15 Gusht - 15 Shtator 2010

 • znj. Marjeta Ljarja - Përpiqem të jem një pogradecare e vërtetë...
 • Shumë zhurmë dhe asgjë...
 • Dr. Jani Basho (Vançi) në panteonin e pavdeksisë pogradecare
 • Të shkosh në Pogradec

Lexo me teper

 

 

15 Qershor - 15 Korrik 2010 (Nr. 475)

 • Çelet sezoni turistik
 • Pogradeci, pretendues në Festivalin e Teatrit të Kukullave 2010
 • Transparenca shqiptare në “Ankandin” Europian
 • ...Kur u përurua një Monument

Lexo me teper

 

 

20 Prill - 10 Maj 2010 (Nr. 474)

 • Pogradeci një "Vajmar" i Shqipërisë...
 • Liberalizimi, Zgjidhje apo Komoditet?
 • Mjeku personal i Lasgushit
 • Ministri Ferdinand Xhaferi për Lasgushin në Pogradec

Lexo me teper

 

 

21 - 31 Mars 2010 (Nr. 473)

 • “Të gatshëm për normalitetin e jetës së banorëve”
 • Absurdi i politikës shqiptare...!?
 • Ambasadori amerikan jep çmimin “Musine Kokalari” për gra të guximshme
 • Lasgush Poradeci "Vdekja e Nositit"
 • 8 Marsi "Dita Ndërkombëtare e Gruas" te ne shqiptarët njihet edhe si dita e nënave.

Lexo me teper

 

 

 10 - 20 Mars 2010 (Nr. 472)

 • Niko Rapi: ... “Ky nivel të mos cënohet, madje, të rritet progresivisht”
 • “Krenaria ime: nëse qytetarët dhe gjithë komuniteti do të ndihen mirë me mua” -me deputetin e PD për Pogradecin zotin Fatbardh Kadilli-
 • Meri Lalaj: "Qytetare Nderi" e Pogradecit
 • Pippa Cookson: Zgjodha Shqipërinë, sepse kam dashur të mësoj shqip

Lexo me teper

   

30 Janar - 15 Shkurt 2010 (Nr. 471)

A janë shkaqe? Ngrohja Globale, Baticat...?!
“Apokalipsi” i shekullit
“Njeriu i Shekullit”
“PUTHJA SIPAS MËNYRËS SË GUSTAV KLIMTIT”
Një botim i munguar për vlerat Lasgushiane

Lexo me teper

   

25 Dhjetor 2009 - 10 Janar 2010 (Nr 470)

 • Përcjellja e fundvitit
 • Akademik Kopi Kyçyku - Personalitet me përmasa jo të zakonta
 • Respekt dhe dashuri për dr.Miston
 • Apokalips apo "apokalips"? Përmasat e shembjes së botës?

Lexo me teper

   


Lexo Arkivat

 

Mokra

   Minimize

Nr.6 (177) Korrik 2013 

 • Qarku voton majtas, ja deputetët e parlamentit të ri
 • Legjendat e Enkelanës
 • HIDROCENTARLI I SLABINJËS
 • HOMEZHI, 70 VJET MË PARË

Nr.5 (176) Qershor 2013 

 • Hapet Tuneli i Elbasanit. Tani Mokra një orë më afër
 • Speciale/Ja projekt - rruga “Qukës – Qafë Plloçë” që do realizohet në 2014
 • Pas 23 Qershorit, edhe Mokra do të rilindë!
 • HOMAZH PËR NËNË ALIJE FERON

Nr.4 (175) Maj 2013

 

 • Nis fushata, dy koalicionet e mëdha paraqesin kandidatët
 • Jehona e çetave partizane në luftimet kundër armikut në Snosmi e Bulçar
 • Mirënjohja në Mokër është tipar i kultivuar
 • Ajaz Bego, me vitet e respektin mbi supe

 

Nr.2 (173-174) Shkurt - Mars 2013

 

 • Finalizohet studimi, në verë rinisin punimet në rrugën Qukës - Qafë Plloçë
 • Lart në Trebinjë, ku çelin lulet mes deborës
 • Në ditëlindjen e librit “Heremit” të Bujar Balliut
 • Lart në Trebinjë, ku çelin lulet mes deborës

 

Nr.1 (172) JANAR 2013

 

 • 2013, një vit sfidash e projektesh
 • VITIT 2012, CELEBROHEN ME MARTESË 190 TË RINJ, DIVORCOHEN 126 TË TJERË
 • MOT I THATE E ME NGRICA, FSHATRA TE BLLOKUAR NGA RRUGET ME AKULL
 • AUTOGRAFET E 100 VJETORIT TË PAVARËSISË: TOMI MATO, BUJAR BALLIU, TASO, BESIM SHYTI

 

 

Nr.9-10 (160) Shtator-Tetor 2012

 • Rruga, ëndrra që mbeti ëndërr
 • Kushedi sa gjak dotë derdhet për të lëvizur këta gurë
 • REGJIMENTI I POGRADECIT ISHTE I PARI QË SHKOI TË MBROJË KUFIRIN, NGA PROVOKACIONET E USHTRISË GREKE, NË GUSHT 1949
 • Struga e Pogradeci pretendojnë UNESCO-n

Nr.1 (160) Janar-shkurt 2012

 

 • Ligësia e të mençurve, thikë nën mantel
 • MESDITË QYTETARE KULTURORE NË POKGRADEC
 • Lamtumirë, prokuror Xhevat Hana!
 • Kufoma e Malit të Thatë Nga Bedri BLLOSHMI
 • Një histori që nuk e shuan as koha

 

Nr. 16 (159) Dhjetor 2011

 

 • “Kartolina” urimi dhe mesazhe paqeje ngaPogradecipërfestat efundvitit
 • PËRSE PO LARGOHEN MOKRARËT?
 • Kur populli zgjedh njeriun e duhur
 • QËNDRESA E FISIT BALLIU NË SLATINË E SENISHT

 

Nr 14-15(157-158) Nentor - Dhjetor 2011

 

 • 2012, Qeveria financon me 30 milionë lekë për rrugën Qukës - Qafë Plloçë
 • Pogradeci, krenar për flamurin kuq e zi
 • LIBRAT E MOKRARËVE MË BËJNË TË KRENOHEM
 • Disa kujtime të shkrimtarit Moikom Zeqo për Mokrën

 

Nr 10(155-156) Tetor - Nentor

 

 • Inaugurohet shkolla 9-vjeçare ”Shyqyri Dervishaj”, Bishnicë
 • Berisha premton rrugën Qukës–Qafë Plloçë
 • Pojanaku, poeti më i mirë në festivalin poetik të Shkupit
 • Ferik Xhika, një portret i mokrarit tipik

 

Nr 11(154) Shtator 2011

 

 • Takim bashkëpunim i ishoqatës "Pelioni" me pushtetin vendor
 • Vera në Pogradecin e freskët
 • Nga Korça në Pogradec
 • ETA E NJERIUT ËSHTË SI LIQENI, HERË ME DALLGË E STUHI DHE HERË I QETË SI PASQYRË

 

Nr 10(153) Gusht 2011

 

 • Pogradeci, me mijëra pushues kalojnë pushimet në verën e nxehtë
 • Një ekspozitë mbresëlënëse (Petraq Cici në ekspozitën e tretë personale në galerinë e arteve, Pogradec)
 • Shtator 2011
 • FESTE E BUKUR TE GURI I KAMJES

 

Nr. 9(152) Korrik 2011

 

 • Votuesi është i mënçur, edhe kur të ndëshkon me votën e tij
 • Beteja e Pojskës
 • KROI ÇETËRË PRET MYSAFIRË NË ÇDO KOHË
 • Koleksioni fotografik i Gushiqit për Pogradecin
 • Sirenat e Liknidës - Nga Kristaq NANUSHI
 • Një fundjavë në bregdetin me pisha të Divjakës - Nga Koço PIHONI

 

Nr. 8(151) Qershor 2011

 

 • Fero: Nuk dua të zhgënjej ata që ma besuan mua këtë post
 • Agai i beut dhe agallarët e rinj - Nga Koço PIHONI
 • Katër ditë në Paris - Nga Flori SLATINA
 • Sakrilegj në Shën Naum - Nga Kristaq NANUSHI

 

Nr. 7(150) Qershor 2011

 • Në Pogradec fiton e majta
  • FITUESIT E 8 MAJIT
  • Pashkia Pogradec: Artan Shkëmbi PS
 • Gjeneral Brigade Dhori Spirollari, një mokrar i mençur në forcat e armatosura shqiptare
 • NGJYRAT E DASHURISË Galeria e Arteve – Pogradec, pranë Qendrës Kulturore “Lasgush Poradeci”
 

Nr. 6(149) Maj 2011

 

 • Mokra, tani edhe më afër
 • ARTAN SHKËMBI: “DERI SA TË KEM JETË DO T’I SHËRBEJ QYTETIT ME TË GJITHA FUQITË E MIA MENDORE E FIZIKE”
 • Topçiu: Do t’u kthej Pogradecin qytetarëve
 • Petrit Shuli, mokrari që synon Këshillin Bashkiak të Pogradecit

 

Nr. 5 (148) Prill 2011

 

 • RIKTHIMI I LUAN TOPÇIUT
 • Flet regjisori veteran Tomi Mato në 85- vjetorin e lindjes
 • Fuat Fero: Do t’i kthej dinjitetin që meriton komunës së Proptishtit
 • Fjalë malli për vendlindjen time

 

 

Nr. 2 (145) Shkurt 2011

 

 • 8 Maji, tre kryetarë presin konfirmimin
 • 7 Marsi i vitit 1944, rrethimi dhe lufta e Dunicës!
 • Këngë epike për një shqiptar të vërtete
 • Model i përkushtimit në punë, korrektësisë dhe virtyteve njerëzore

 

 

Nr. 1 (144) Janar 2011

 

 • Gabimet në politikë janë krime
 • MOKRA E FISNIKËRISË
 • Mesazhe tolerance dhe bashkëpunimi, nga kreu i shtetit
 • Epopeja e lavdishme e Luftës së Kosovës

Lexo me teper

 

   
 

 Nr.15 (143) Dhjetor 2010

 • Bën dimër i ashpër në Mokër
 • MISTO MARKO E NJIHTE DHE E  DONTE MOKRËN
 • Një ditë nëntori në shkollën 9-vjeçare të Slatinës
 • Krimbi brejtës në radhët e batalionit “Reshit Çollaku”

Lexo me teper

   

Nr.13-14 (141-142) Nëntor 2010

 

 • Investimet po hyjnë në Mokër
 • Berisha: Së bashku do të ndërtojmë Mokrën turistike!
 • FEHIM JASHALLARI, ME 701 VOTA, ZGJIDHET KRYETARI I RI I KOMUNËS SË TREBINJËS
 • PËRFUNDON RIKONSTRUKSIONI I SHKOLLËS SË MESME TË VELÇANIT

Lexo me teper

 

   

Nr. 12 (140) Tetor 2010

 

 • Trebinja voton për kryetarin e ri 
 • MOKRARËT E STAROVËS
 • Lufta civile në Dunicë – 7 Mars 1944
 • Dhimbje, repekt, mall për Misto Markon -- Nga Tomi MATO
 • Duke punuar jeta kalon bukur
 • Vallja e kapedan Fordinës -- Tregim nga Istref HAXHILLARI

 

Lexo me teper

   
 

Nr. 11 (139) Shtator 2010

 • Trebinja voton më 24 tetor
 • Ndërtimi i hidrocentraleve në Mokër
 • Nga jeta në SHBA e mokrarit Fahri Toska
 • Shuhet në SHBA Mirosh Markaj

Lexo me teper

   

Nr. 9-10 (137-138) Gusht 2010

 • Të shkosh në Pogradec
 • Kufoma e gjallë në spitalin e burgut të Tiranës 1967 tregon...
 • “Muharremi s’duhet të jetë komandant i batalionit “Reshit Çollaku”!
 • Rashtani, si pjesë e Mokrës Veriore

Lexo me teper

Nr. 8 (136) Korrik 2010

 

 • Me mijëra pushues mësyjnë Pogradecin
 • MINISTRI OLLDASHI INSPEKTON PUNIMET E NDËRTIMIT TË RRUGËS QUKËS-QAFË-PLLOÇË
 • Polifonia e Rrajcës në Festivalin Ndërkombëtar të Polifonisë “Bylis 2010”
 • Themeli i Bashkësisë Ortodokse Vllehe të Tiranës (1818-1992) dhe kontributi i mokrarëve

Lexo me teper

 

Nr.7 (135) Qershor 2010

 • Çelet sezoni turistik veror në Pogradec, priten 50 mijë turistë
 • Isa e Feride Alla, punëtorë e të palodhur
 • Nusja e bukur
 • KËSHTJELLAT NË KRAHINAT E MOKRËS ,OHRIT DHE STRUGËS

Lexo me teper

   

Nr 6(134) Maj 2010

 • Korrupsioni - pranga Buzos, kryekomunarit të Trebinjës
 • UDHËTIM NË PRIZREN: NË KËRKIM TË VARRIT TË BARDHO LEKËS
 • “Ndjehem mirë kur dëgjoj dhe shikoj përparimet e Mokrës”
 • Rikthimi i Kutelit në vendlindje

  Lexo me teper

   
Nr. 5(133) Mars 2010
 • Festohet në Pogradec 11-vjetori i gazetës "Mokra"
 • DINAKËRA GREKE DHE INDIFERENCA E TROJANËVE!
 • TOKAT E LËNA PA MBJELLË, DO TË JEPEN ME QIRA NJË FERMERI TJETËR
 • Në Velcan, atje ku denoncohet çdo ditë trishtimi

Lexo me teper

   

Nr. 4(132) Mars 2010

 • Gazeta “Mokra” mbush 11 vjet
 • Velçani, një “perandorak” bujar
 • Për mokrarët dhe për të gjithë shqiptarët - Nga Spasse THANASI
 • Haki Slatina, “Mandela” i Shqipërisë

Lexo me teper

   

Nr. 2-3(130-131) Shkurt 2010

 • Dimër i ashpër në Mokër, dëbora në Senisht deri në 1 m
 • Si dhe përse u burgos Haki Slatina,“MartiriDemokracisë”
 • Qytetërimi i Pelionit të lashtë, historia e të fshehtat
 • UDHËTIM NË MOKËR

Lexo me teper

   

Nr. 1(129) Janar 2010

 • Mokrarëve u kam borxh besimin, besën
 • Atje ku rrokullisen butet e bëhet qejfi tamam!
 • Istref Haxhillari, çmimi i tretë në konkursin kombëtar të tregimit
 • EKSPOZITA “DITË DIMRI 2010” NË POGRADEC

Lexo me teper

   


Lexo Arkivat